Gardrób álmok

Mivel nem vagyok abban a szerencsés helyzetben, hogy úgy a hideg, mint a meleg évszakra szánt ruháim egész évben szem előtt legyenek, idén ősszel is nekiláttam a rendek meg- és felforgatásának. Ilyenkor kerülnek elő a szerkény mélyéről a rég nem látott vastag pulcsik, kabátok és sál-sapka-kesztyű kombinációk. Igen, azt hiszem kitaláltátok, most a ruhásszekrényeken a sor.

Kép forrása: www.pinterest.com

Tehát az elkövetkezőkben a gardróboké a főszerep, próbálok praktikus tanácsokat adni úgy a ruhák rendszerezésében, mint a frissen megtervezendő szekrények dolgában is.

Kép forrása: www.pinterest.com

Első és legfontosabb dolog a szezonváltáskor a szelektálás, válogatás. Hogyha már kipakoltuk a ruhákat, akkor amire nincs szükségünk, azt ne is tegyük vissza szekrényünkbe. Nem volt rajtad évek óta vagy már nem is tetszik? Hiába teszed vissza, valószínűleg ugyanabban az állapotban fogod majd tavasszal újra elsüllyeszteni.

Kép forrása: www.pinterest.com

♣ Ingek, ruhák, kabátok

Azaz minden olyan ruhanemű, ami vállfára kell hogy kerüljön. Ha most tervezzük szekrényünket, akkor gyorsan számoljuk össze, hogy miből hány darab van és az alapján osszuk fel a belső teret. Az ingeknek és rövid zakóknak nagyjából 1,00 m magasságú helyre van szükségük, úgy, hogy a ruhatartó sín 10 cm-re van a rekesz tetejétől, illetve a szekrény mélysége legalább 55 cm. A középhosszú ruháknál, hosszított zakóknál 120-150 cm-es magassággal kell számoljunk, míg a kabátok és estélyik a 180-200 cm-es helyet is ígényelni tudják. Persze minden függ attól, hogy milyen magas a tulajdonosuk.

Kép forrása: www.pinterest.com

Amennyiben sok ingetek van és viszonylag szűkös a vállfás rész, akár összefogva is tarthatjátok őket. Tudom, hogy minden viselés előtt majd ki kell vasalni, de ha egymáson tároljátok akkor belefuthattok a duplavasalába is, hiszen összenyomódva még jobban „megráncosodnak”.

Kép forrása: www.pinterest.com

♣ Nadrágok és szoknyák

Van, aki a felakasztós rendszerekre esküszik és van aki polcon tartja ezen ruhaneműit. Amennyiben farmerekről vagy vasalást nem ígénylő nadrágokról és szoknyákról van szó, én is a második csoportba tartozom. Az alábbi képeken látható nadrágtartók nagyon szépek és funkcionálisak, ha egy egész szobányi gardróbunk van, viszont ha nem vagyunk ilyen szerencsések, akkor túl sok helyet foglal el szekrényünkből.

Képek forrása: www.pinterest.com

♣ Polcok, polcok és polcok

A kedvenceim az egész gardróbból! Ahogy az ingeknél is megemlítettem, a szekrény mélysége legalább 55 cm kell legyen – így a szekrény összmélysége, ajtókkal és hátborítóval együtt 60 cm -, de természetesen lehet akár 70-80 cm-es gardróbokat is tervezni, így helyhiány esetén akár két rend, összefogott ruha is elfér egymás mögött.

Kép forrása: www.pinterest.com

Nálam a polcokon kapnak helyet a felsők – legyen szó lenge pólókról vagy kötött társaikról -, a nadrágok és a szoknyák is. És hogy könnyebb legyen megkapni a keresett darabot, a következő rendszer szerint „rangsorolom” őket: középre (nálam szemmagasságba) kerülnek azok a felsők, amelyeket a hétköznapokon a leggyakrabban hordok (ujjatlan/rövidujjú/hosszúujjú), egy polccal lennebb kerülnek a nadrágok és szoknyák, egy polccal fennebb pedig a vastagabb felsők, pulóverek. A legfelső régió pedig az alkalmi daraboké. A „kupacokat” szín és anyag szerint osztályozom, így nem kell az egész polcot átnézni, hogy hol van a keresett darab, hanem célozva pillanatok alatt meg lehet találni.

Képek forrása: www.pinterest.com

♣ Dobozok és fiókok

A fehérneműk, zoknik és harisnyák tökéletes elnyelőhelyei. A fiókokat pont olyan könnyen lehet felosztani, mint a dobozokat, így nem keveredik majd össze a szezon a fazonnal. Én nagy előszeretettel pakolom fiókokba a kiegészítőket (sál, sapka, kesztyű, öv és ékszerek), a kissebb táskákat (természetesen vászonzacskóba burkolva) és a kozmetikumokat is, hisz rengeteg minden elfér bennük és nem porosodnak.

9.1 Kép forrása: www.pinterest.com

♣ Cipők

Polcokon felsorakoztatva, felakasztva, szekrény aljába süllyesztve és dobozolva is lehet tárolni őket, de szinte mindegyik módszernek van hátulütője: a polcon álló cipellők nagyon jól mutatnak, egészen addig, amíg a port le nem kell törölni róluk és polcaikról; a felakasztós rendszer csak a magassarkú félcipőknél és szandáloknál működik; a szekrény aljára betett cipők szagát előbb-utóbb a ruháink szívják be (nincs amit szépíteni, a hordott cipőnek van egy szaga), viszont ha zacskózzuk őket, akkor elég nehéz lesz megtalálni, hogy pont melyik tasak alján van az a bizonyos.

10.1 Cipo (3) Kép forrása: www.pinterest.com

Szóval én csak és kizárólag a dobozolt variációra esküszöm. Egy nagyobb, mondjuk csízmás dobozban több lapos nyári cipő is elfér. Ezeket a dobozokat beboríthatjuk különböző színes papírokkal, ha nem akarjuk a márkákat reklámozni, felcímkézhetjük vagy akár a benne alvó cipőről is tehetünk rá egy-egy fotót, hogy könnyebben megtaláljuk, hogy melyik dobozban melyik pár nyugszik. Szép, tiszta és elegáns!

Képek forrása: www.pinterest.com

Ha egy különálló cipősszekrény mellett döntünk, jó tudni, hogy a lenyílós variációba nem mindig férnek el a téli vagy nagyon magassarkú cipők, hogy a férfi lábbelikről ne is beszéljek, tehát ha szekrény, akkor szerintem megéri mérlegelni és mondjuk az egyszerű polcosat is fontolóra venni.

Képek forrása: www.pinterest.com

♣ Kalapok és táskák

A táskák számára a tökéletes megoldást úgyszintén a polc vagy doboz jelentheti, vagy jelenesetben nálam a rövidebb ingek alatti megmaradó szabad felület. A ritkábban használt darabok vászonzacskóba bugyolálva kerülnek az ingek alá, míg a gyakrabban használatra ítéltek szabadon sorakoznak.

Képek forrása: www.pinterest.com

A kalapokkal kicsit bonyolultabb a helyzet, a kalaptartó egy megoldás lehet, de akár egy kissebb dekorfalat is kialakíthatunk fejfedőinkből, persze készüljünk fel rá, hogy a por nem fogja őket sem megkímélni.

14.1 Kalap (1) Kép forrása: www.pinterest.com

♣ Nyitott vagy zárt?

A nyitott gardróbok akkor ideálisak, ha egy külön szobáról vagy helyiségről beszélünk, ahova csak mi járunk be. Tudni kell azt, hogy a ritkábban használt ruhákat jó ruhavédőbe tenni, így nem fogja be őket a por és nem színeződnek el. Egy másik fontos dolog az ablak, azaz ha besüt a nap a szobába, akkor az előbb vagy utóbb ki fogja venni pár ruhadarabunk színét. Jó erre is odafigyelni!

15.1 Nyitott (13) Kép forrása: www.pinterest.com

Vannak akik rajonganak a „dekor” gardróbokért, ahol csak pár ruhadarab díszeleg, úgymond kiállítva a háló vagy szoba sarkába. Ezek úgyszintén szépek, de érvényesek rájuk az előbb felsoroltak.

16.1 Szoba (3) Kép forrása: www.pinterest.com

Ha kicsit nyitott, kicsit csukott és olcsó megoldást szeretnénk, akkor gondolhatunk egy elhúzós, sötétítős variációra is, amely megvédi ruháinkat a kíváncsi szemektől, a napfénytől és a por egy részétől is, ugyanakkor egy érdekes színfoltja lehet a szobánknak.

Képek forrása: www.pinterest.com

Amennyiben be akarjuk csukni gardróbszekrényeinket, a lehetőségek száma végtelen. Gondolhatunk toló, zsalus vagy egyszerűen nyíló ajtókra; fényes, matt, tükör vagy a szobába beleolvadó, akár tapétázott felületekre, tényleg csak a fantáziánkon múlik.

18.2 Ajto (9) 18.3 Ajto (8) 18.5 Ajto (5) Képek forrása: www.pinterest.com

Akkor jó pakolást!

Kép forrása: www.pinterest.com