Az én konyhám: A tér funkcionális elrendezése

Itt készül a kávé, ami segít életre kelni, az ebéd, amire reggel óta várunk, a süti, amiből sohasem elég, igen, a konyhára gondolok! Lakásunk egy olyan lüktető pontjára, ahol ha kicsit, ha sokat, de mindenki megfordul. Persze fontos a nappali is, ahol a pihenés és beszélgetés folyik, mégis mikor átjönnek a barátok mindig a konyhában gyűlik össze a társaság apraja-nagyja.

Kép forrása: sorenslie.tumblr.com

Szeretek sütni, főzni, sürgölődni és szeretem a rendezett, szép tereket. Világos árnyalatok vagy színkavalkád, a fa textúrája, gránit és beton, nyitott vagyok szinte bármire, viszont mikor a konyha kialakítására kerül a sor, előjön a konzervatív énem és a funkcionalitásból nem engedek.

Kép forrása: sorenslie.tumblr.com

A konyha megtervezésekor az elsődleges szempont egy olyan sorrend kialakítása, amely megkönnyíti a dolgunkat a főzéskor. Fontos, hogy tisztázzuk, hogy a konyha legfontosabb pontjai és egyben helyszínei a következők:

  • Hűtő, azaz tárolás
  • Mosogató, azaz tisztítás
  • Tűzhely, azaz elkészítés

3Kép forrása: sorenslie.tumblr.com

Az étel elkészítésekor a sorrend a következő szokott lenni: kivesszük a nyersanyagot a kamrából vagy hűtőből, megmossuk és megpucoljuk, majd előkészítjük és megfőzzük, miután elfogyasztjuk és a maradékot tároljuk. Tehát fontos, hogy ez a három pont úgy legyen elhelyezve a konyhában, hogy egy könnyen bejárható, logikus és funkcionális háromszöget alkossanak.

Kép forrása: www.cozyhomeplans.com

A fenti és lenti rajzok különböző formájú konyhákhoz hivatottak egy-egy vázlatot adni ezekről a háromszögekről. Ha sikerült kiválasztani a megfelelő elrendezést gondolnunk kell arra is, hogy ezen pontok között legyen tárolófelület, azaz munkapult, ahova letehetjük és amin előkészíthetjük az alapanyagokat.

Kép forrása: www.cozyhomeplans.com

Jó, ha a tervezés előtt tisztázzuk és leírjuk, hogy milyen beépíthető vagy nagyobb helyigényű háztartási gépekre van szükségünk a konyhában: hűtő, sütő, mikrohullámsütő, főzőlap, gőzelszívó, mosogatógép, mosógép vagy hogy mi fog perspektívikusan a konyhába kerülni.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

A hűtő elhelyezésénél fontos, hogy a hideg konyhagép felülete ne érintkezzen meleggel. Gondolok itt arra, hogy közvetlen a hűtő mellé nem kerüljön a sütő, jó ha kettőjük között legalább egy 15-20 cm széles polc vagy kihúzható tároló van.

Kép forrása: sorenslie.tumblr.com

A főzőlap helyének megtalálásakor figyelembe kell venni, hogy itt nyílt lánggal vagy legalábbis hővel van dolgunk és a rá kerülő lábosok szélesebbek is lehetnek, mint a főzőlap szélei, így ennek a jobb és bal oldalán úgyszintén nem árt egy legalább 20 cm-es távolságot tartunk a faltól vagy a magasított konyhabútortól.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

Egy másik előnyös kialakítás lehet, ha a főzőlapot egy 70 cm mély és 90 cm széles „konyhatestbe” ágyazzuk. Igaz, hogy így 10 cm-t előre fog ugrani a konyhapult vonalától, hisz a standard mélység 60 cm, de így a nagyobb edények gond nélkül elférnek rajta, illetve alatta lesz helyünk 2-3 fióknak, ahol tetszés szerint lábosokat, fedőket, konyhai kiegészítőket tárolhatunk.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

A gőzelszívó logikusan a főzőlap fölé helyeződik el, ha szerencsések vagyunk ki tudjuk vezetni a csövét, ellenkező esetben a szénszűrős változatot kell hogy használjuk. A gőzelszívó kiválasztásánál figyelembe kell vegyük a konyha méreteit és a gép teljesítményét, minél nagyobb a tér, annál nagyobb kapacitású gőzelszívóra van szükségünk.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

A sütő pozicionálásakor úgyszintén a funkcionalitás kell legyen a fő szempont. A megszokott helye a főzőlap alatt van, így a forró edényt kivéve a sütőből biztonságosan le tudjuk helyezni a főzőlap tetejére, fölösleges járkálást és esetleges baleseteket elkerülve.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

Napjainkban gyakran emelik meg a sütő pozícióját, hogy ne kelljen lehajolni mikor kivennénk belőle az edényt. Amennyiben emellett a variáns mellett döntünk, akkor a saját magasságunk alapján határozzuk meg a sütő kótáját, azaz mondjuk egy tepsi kivétele milyen magasságban kényelmes és ergonómikus számunkra.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

És térjünk rá a mosogatógépre, melynek ideális helye a mosogatókagyló, borogató része alatt van, hogy a vízellátását egy ponton meg lehessen megoldani a kagylóéval, így könnyebb és egyszerűbb is. A kereskedelemben 2 standard méret kapható, a 45 cm, valamint a 60 cm széles változatban, a 45 cm-es 6-10 személy, míg a 60 cm-es 10-14 személy utáni mosatlan befogadására képes.

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com

Ezzel túl is lennénk az álomkonyha kialakításának első lépésein, mivel egy funkcionális vázat felöltöztetni már nagyon könnyű. És nem kell megijedni, nem ez lesz az utolsó bejegyzés a konyhákról, lesz még szó stílusokról, burkolatokról, étkezősarkakról, de addigis, van valakinek kérdése?

Képek forrása: sorenslie.tumblr.com