Alapanyag: A fa, mint padlóburkolat

Mint nyersanyagot, már évezredek óta használjuk, világítunk és melegítünk vele, különböző eszközöket, játékokat, sőt még házakat is készítünk belőle. Mindemellett természetes, megnyugtató, sokoldalú és szép. Mi másra gondolnék, mint az építészet, a lakberendezés és a formatervezés talán legalapvetőbb anyagára, a fára.

Kép forrása: www.archiexpo.com

Fizikai és esztétikai tulajdonságainak köszönhetően a fa életünk és lakásunk alapvető részévé vállt. Pontosan ezért, megpróbálok egy rövidke útmutatót adni nektek, jelenesetben a padlóburkolatokról, hogy hol használjuk és hol ne, melyik burkolattípus mit foglal magába és hogy mire kell odafigyeljünk, hogyha azt szeretnénk, hogy sokáig olyan legyen, mint új korában.

Kép forrása: housetohome.co.uk Kép forrása: onekingslane.com

Mivel fából készült padlókról lesz szó, jó, ha előre leszögezem: A fa a padlófűtéssel nem a legkompatibilisebb anyag. Egyrészt, ha a fa nincs kellőképpen kiszáradva (tömör fára gondolok), akkor az első téli szezon után ujjnyi rések lephetnek meg a nappaliban. Másrészt egy rossz hővezetőről beszélünk, így a padlófűtés nagy része kárba vész és nem lesz olyan hatékony fűtésrendszerünk, mint ahogy azt szeretnénk. Amennyiben mégis a fa és a padlófűtés egyidejű használata mellett döntessz, a parketta vastagsága maximálisan 14 mm szabad, hogy legyen, és nem árt, ha szólsz a fűtésrendszert megtervező mérnöknek, hogy vegye számításba ezt a tényezőt is.

Kép forrása: bvovloeren.nl Kép forrása: apartment34.com

Hagyományos vagy csaphoronyos parketta

Lehet, hogy már tele van a hócipőd, mert minden tömbházban ilyen parkettát látsz, de hidd el, ő a padlóburkolatok örök klasszisa. Egy nagyon időtálló és szép burkolatról van szó és jó tudni, hogy a tömörfából készült padlók antisztatikusak, nem váltanak ki allergiát és könnyen tisztántarthatóak. Szépen lerakva, csíszolva és lakkozva az egész tér hangulatát meg tudja határozni. Lerakását tekintve több féle minta közül is választhatsz, nem kell, hogy a megszokottat kövesd:

Kép forrása: decomagz.com Kép forrása: retrorenovation.com Kép forrása: thesetingstaketime.com Kép forrása: a-touch-of-luxe.blogspot.co.uk Kép forrása: expoconta.com

Méreteit tekintve 22 mm vastag, 35-70 mm széles és 250-500 m hosszú elemekről beszélünk. Ami pedig a munkamenetet illeti fontos, hogy a padló kiegyenlítő rétege tökéletesen egyenes legyen, valamint  kellőképpen ki legyen száradva, hisz a fa legnagyobb ellensége a nedvesség, amely nagyobb károkat is okozhat, ha az alulról jön.

Kép forrása: decorenvy.co.uk Kép forrása: sarahklassen.com Kép forrása: oomphinteriores.wix.com

Rögzítés:

  • Szegezéssel: a legrégebbi módja a csaphoronyos és a svédpadló rögzítésének, mikor az elemeket a lefektetett párnafákra vagy vakpadlóra szögezzük.
  • Ragasztással: a parketta lapjainak ragasztása, szilárd, száraz és jól előkészített aljzatra. (Ez a ragasztás a parkettáknak darabonként engedi meg a tágulását és szűkülését a nedvesség hatására.)

Kép forrása: www.fatikparkett.hu Kép forrása: reizco.com Kép forrása: delikatissen.com

A ragasztó száradása után jön a felület felcsíszolása, majd felületkezelése. És, hogy miért mondtam, hogy időtálló? Az általánosan 22 mm vastag tömörfa parkettát, attól függően, hogy milyen szintű kopások jelentkeznek rajta, többször is fel tudjuk csíszolni és felületkezelni (használattól függően általánosan 10 évenként ígényli ezt a műveletet). Megjegyzem, ma már rengeteg felületkezelő anyag közül választhatunk, attól függően, hogy milyen színhatást vagy fényességet szeretnénk elérni. Személy szerint a natúr vagy enyhén fehéres-szürkés, szatén felületű parkettaburkolatokat szeretem, mely elengedhetetlen részét képezi egy polgári lakásnak.

Kép forrása: www.houzz.com Kép forrása: yellows.dk Kép forrása: www.housetohome.co.uk

Svédpadló

Talán napjaink legfelkapottabb fapadlójáról esik most szó, aki nem esett messze a fennebb említett hagyományos társától, hisz vastagságát és felületkezelését ugyanúgy kell eljárnunk, mint az előző esetén. A különbség szélességében és hosszúságában merül fel, hisz méretei jóval nagyobbak társánál, így a svédpadlóból képezett felülett sokkal visszafogottabb, egységesebb és elegánsabb lesz. Méreteit tekintve 15-22 mm vastag, 70-120 mm széles, illetve 600-1500 mm hosszú, míg élettartama 50, de ha megfelelően van kezelve és ápolva akár 150 év is lehet.

Kép forrása: dustjacket-attic.com Kép forrása: zeointerior.com

Amennyiben tömörfa parketta mellett döntünk, legyen ez hagyományos vagy svédpadló, jó ha ezt egy kemény fából választjuk ki, például tölgy, bükk, kőris vagy akácból, attól függően, hogy milyen árnyalatot, erezettséget és textúrát szeretnénk látni életterünkben.

Rögzítés:

  • Szegezéssel: a svédpadló elemeit a lefektetett párnafákra vagy vakpadlóra szögezzük.

Kép forrása: springgreens.tumblr.com Kép forrása: glamourdrops.com

Hajópadló

Anyagát tekintve a hajópadló fenyőből készül, tehát egy elég puha burkolatról van szó, így tartóssága jóval gyengébb a hagyományos, a svéd, de még a laminált burkolatoknál is. Mivel a fenyőt akár körömmel is végig tudjuk karcolni, könnyű elképzeni, hogy egy magassarkú vagy egy leejtett üvegedény milyen horpadásokat okozhat felületén, ezért csak olyan helyekre tudom javasolni alkalmazását, mely ritkán használt vagy kíméletesen igénybe vett.

Rögzítés:

  • Szegezéssel: a hajópadló elemeit a lefektetett párnafákra vagy vakpadlóra szögezzük.

Kép forrása: nordicdesign.ca Kép forrása: vitaverandan-anna.blogspot.com

Szalagparketta

Gyakran találkozhatunk ezzel a burkolattípussal, hisz lerakása, beépítése és karbantartása is nagyon egyszerű. A parketta legkevesebb 3 rétegből állhat, melynek alsó 2 rétege fenyő, merőleges szálirányba ragasztva, míg járó vagy koptatófelülete bármely más fából készülhet. Egy nagyon funkcionális padlóburkolatról van szó, hisz minimális annak az esélye, hogy ez a parketta deformálódjon, köszönhetjük ezt a keresztirányban ragasztott fa rétegeknek, melyek megakadályozzák ezt.

Kép forrása: inthralld.com Kép forrása: www.parkety-plovouci-podlahy.cz

A szalagparkettákat már készen csíszolt és lakkozott formában lehet megvásárolni. És mivel a jarófelület egy legalább 3 mm vastagságú tömörfa burkolat, ha a parketta megkopik ezt úrja lehet csíszolni és felületkezelni, így igénybevételtől függően, akár 30-60 év is lehet élettartama.

Kép forrása: loveletterstohome.com Kép forrása: kamer26.nl

Rögzítés:

  • Úsztatott: a csaphoronyban – nut-feder, ha valakinek ismerősebben cseng – való ragasztás. (A nedvesség hatására a padló egységesen mozog majd. Természetesen ilyenkor szükséges, hogy 1-1,5 cm szélességben rést hagyjunk a fal és a parketta között, amely amúgy si lefedődik majd a szegőléccel.)

Kép forrása: korrectnation.com Kép forrása: haybert.com

Sokan keverik a szalag és a laminált padlóburkolatot, így kihangsúlyoznám, míg az előző fa, a laminált padlóburkolat hordozórétege fa alapú, míg felületi rétege egy magas kopásállóságú melamin műgyanta, melynek bőséges választéka van úgy színben, mint textúrában. A laminált parkettát sem felcsíszolni, sem pedig felületkezelni nem lehet.

Kép forrása: weheartit.com Kép forrása: flickr.com

Parafa padlóburkolat

Ha a borosüveg dugója is jut eszünkbe először, ne hökkenjünk meg, nem is állunk olyan távol a valóságtól. A parafa még egy elég friss burkolattípus a piacon, de annál érdemesebb megfontolni használatát, hisz több pozitív tulajdonsága is van. Elsősorban gyerekszobákba, illetve hálókba javaslom alkalmazását, de a fázós lakástulajdonosok is örvendeni fognak neki, hisz hőszigetelése és hangszigetelése is nagyon jó. Tapasztalatból mesélem, hogy egy kifűtettlen lakásban (decemberben!), a zoknis lábam a parafán tökéletesen érezte magát, míg a tölgyfa parkettán kopogóra fagyott. És pontosan jó hőszigetelése miatt semmilyen formában nem javaslom padlófűtés fölé helyezni. Élettartama szinte korlátlan, hisz nem korhad, nem rothad, sőt, még a rovarok és rágcsálók sem szeretik.

Kép forrása: flickr.com Kép forrása: decozilla.com

Jelenleg két fajtáját lehet a romániai piacon megtalálni:

  • A szalagparkettaként kiképezett és felületkezelt padlóburkolat, melynek alsó 2 rétege fenyő, illetve járórétege parafa. Ezt a típusú parafát úsztatva kell lerakni.
  • 5-7 mm vastag, négyzetes alakú “tömör” parafa lapok vagy csíkok, melyet egy tökéletesen kiképezett felületre kell ragasztani, majd lépésálló lakkal lekezelni, legalább 2-szer. (Lerakása és felületkezelése mindenképpen specialistát igényel!)

Kép forrása: flickr.com

Végigvéve a főbb, fából készült padlótípusokat, amiből természetesen marad ki (például az intarziás vagy a lamellás padlóburkolat), lássuk csak, hogy hol érdemes őket használni? Mivel a fa legnagyobb ellensége a víz, ezért nedves környezetben nem a legjobb alkalmazni. Szóval aki „locsogtatva” főz vagy szereti sok és erős tisztítószerekkel végigmosni a konyhát vagy fürdőszobát, az inkább válaszon valami hidegburkolatot, például kerámiát, követ vagy csempét ezekbe a helyiségekbe, míg a nappali, a háló és a gyermekszoba tökéletes padlóburkolata lehet a fa!

Kép forrása: www.4dcontractflooring.com Kép forrása: thedesignerpad.com

Ha bármi kimaradt vagy valamire még kíváncsiak lennétek, ne féljetek megkérdezni!

Kép forrása: bloodandchampagne.com

7 thoughts on “Alapanyag: A fa, mint padlóburkolat

  1. Kinga

    Azt szeretném kérdezni, hogy a parafa padló burkolat mennyire kemény? Tehát ha leejtünk valamit vagy történetesen valaki magassarkúba végigtipeg rajta akkor nem horpad be? Esetleg, ha egy kisgyerek békásat vagy nyulasat játszik és végigugrál, akkor azt kibírja?

    Reply
    1. admin Post author

      A parafa padló egy puhább burkolat, de ez nem azt jelenti, hogy ne bírna ki elég sok megpróbáltatást, többek közt a gyermekek és akár a felnőttek ugrálását is, ha ezt nem tűsarkú cipőben teszik. A magassarkú cipő, ha ez nagy felületen érintkezik vele, nem hagy nyomot, illetve a leejtett tárgyak sem. Amire még vigyázni kell, az a szék lába, főleg, ha hátradőlve lipinkázunk rajta.

      Reply
  2. bacsa

    Jo cikk.
    Ket kerdesem lenne.
    1. Mi a kulonbseg a hajopadlo es a svedpadlo kozt? Ez nekem nem derul ki a cikkbol (kiveve, hogy a hajopadlora azt irod, fenyofabol keszul – csak ennyi?)
    2. Nekem usztatott fenyofa van tortenetesen a nappaliban. HJajopadlo – vagy svedpadlo, hihi – formaban. Egy feheritett viaszreteggel van kezelve. Szegeny mar eleg ramatyul nez ki – felhorzsolva sok helyen, meutve sok helyen. Ezt mivel lehet ujra lekezelni ami vagy kenmenyebb/kopassallobb, vagy pedig nem annyira erzekeny (marmint nem latszik rajta annyira a kopas)?
    Plusz valami olyasmi kellene, ami nem engedi megsargulni (mer a fenyo megsargul magarahagyva).
    Ket centi vastag, szoval csiszolni lehet boven :) csakhogy utana mi legyen,a z a kerdes.

    Kosz!

    Reply
    1. admin Post author

      A hajópadló fenyőből, míg a svédpadló bármely kemény fából készülhet (például: tölgy, bükk). Nálunk eléggé keverik a két padlótípust, hisz lefektetve szinte azonosak.

      Reply